День пам’яті жертв Голодоморів (відео)
Щорічно в четверту суботу листопада в Україні відзначають День пам’яті жертв Голодоморів.
У 2023-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 25 листопада.
Згадувати жертв Голодомору на офіційному рівні вперше запропонував своїм Указом ІІ Президент України Леонід Кучма в листопаді 1998 року. Називалась жалобна дата – Днем пам’яті жертв Голодомору.
28 листопада 2006 року законом України Голодомор 1932-33 рр. був визнаний геноцидом українського народу. Указом ІІІ Президента Віктора Ющенка від 21 травня 2007 року він став називатись День пам’яті жертв Голодоморів.
У минулому столітті українці пережили 3 голоди: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Зараз на законодавчому та юридичному рівні Голодомором називається тільки геноцид 1932-1933 років. Події 1921-1923 та 1946-1947 років визначають як масові голоди, проте їх геноцидний характер ще не доведено.
1932 року очільники ВКП(б) та уряду СРСР запровадили насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних. Тоталітарна система створила для українців умови, розраховані на їхнє фізичне знищення. Через страшні масштаби злочину та цілеспрямовану політику режиму приховування правди про нього, вчені досі продовжують обговорювати точну кількість жертв, але на сьогодні відомо, що в Україні від голоду загинуло – більш ніж 10 мільйонів чоловік.
Україна внаслідок геноциду 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921-1923 та 1946-1947 років втратила мільйони людських життів.
Голова Українського Інституту національної пам’яті Антон Дробович зазначав: «… пам’ять про Голодомор для українського суспільства — це не тільки питання співчуття, жалю і смутку за жертвами комунізму, але і справа принципу, мірило справедливості та критерій людяності».
Традиційно в цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння й ставлять символічні горщики з зерном і свічки до пам’ятників жертвам голодоморів в Україні. У церемоніальних заходах біля Меморіального знаку «Свічка пам’яті» в Києві також беруть участь перші особи держави, керівники іноземних країн, парламентів і міжнародних організацій, урядовці з різних країн, дипломати, представники релігійних конфесій, регіональні делегації, громадські й культурні діячі, свідки Великого Голоду.
До 2008 року церемонія відбувалася перед Пам’ятним знаком на Михайлівській площі, однак після відкриття Меморіалу жертв голодомору була перенесена туди.
В Малотелковицькій гімназії напередодні Дня пам’яті жертв Голодоморів проведено заходи:
- урок пам'яті "Голодомор. Ми пам'ятаємо!" ( 1 клас);
- акція "Виготовлення ангела пам'яті" (2 клас);
- хвилинка історичної пам'яті "Україна пам'ятає!" (3-4 клас);
- година історичної пам’яті «Україна пам’ятає» (5 клас);
- година памʼяті «Не забудьмо» (6 клас);
- урок- реквієм «Не згасне в серці пам’яті свіча» (7 клас);
- година пам'яті "Не маємо права забути" (8 клас);
- урок памʼяті «Жнива скорбот» (9 клас);
- година духовності» Скорботна памʼять поколінь» (5-9 класи).
О 16.00 год. оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам’ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку в своєму вікні.
Закликаємо долучитися до акції «Запали свічку» та запалити вогник у кожній домівці на знак виявлення скорботи за загиблими та вшанування їхньої пам’яті.