29 січня - День пам’яті героїв Крут
29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут
29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут — саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Своєю кров’ю, душею і своєю працею він, як і будь-який інший народ, прагне до життя і благополуччя.
Бій під Крутами відбувся на залізничній станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Він тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва у складі близько чотирьох сотень вояків.
В березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. Після цього про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш як 70 років. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками. Лише 2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам’ятник.
Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами».
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Цей День, не дивлячись ні на що, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.
В Малотелковицькій гімназії були проведені заходи, присвячені Дню вшанування пам’яті героїв Крут:
- година спілкування "Квіти у полі, там де Крути..." (1 клас);
- година пам'яті "Крути - бій за майбутнє" (2 клас);
- година пам'яті "Червона калина на білому снігу" (3-4 клас);
- перегляд та обговорення відеофільму «Слава героям Крут і Бахмача» (5 клас);
- година памʼяті «Герої не вмирають» (6 клас);
- патріотичний урок «Спом‘яни їх,не забудь»;
- година пам'яті «Спом’яни їх, не забудь!» (8 клас);
- вахта памʼяті «Червона калина на білому снігу» (9 клас);
- виставка "України обпалений цвіт".
Відвага і патріотизм юних студентів назавжди залишаться в пам’яті українського народу.